• Úvod
  • Péče o vodu
  • Časté dotazy

Časté dotazy

Níže uvádíme dotazy, se kterými se na nás nečastěji obracíte, a odpovědi na ně.

Máte-li specifický problém, neváhejte nám napsat: v okolí Vranova nad Dyjí za vámi přijedeme, pomůžeme vám vyřešit problém na místě a dáme pokyny k vhodné údržbě bazénové vody.

Proč nám po napuštění a zachlorování bazénu zhnědne voda?

Proč nám po napuštění a zachlorování bazénu zhnědne voda?

Zezelenání a následné zhnědnutí čerstvě napuštěné a zachlorované vody se týká především bazénů napouštěných studniční vodou a způsobuje je vysoký obsah iontů některých kovů, zejména železa a manganu. Tyto kovy po přidání chloru oxidují a poměrně rychle vytvoří hnědý zákal.
Vysoký obsah manganu poznáte již při napouštění vody: voda začíná mít zelený nádech již při výšce hladiny cca 25 cm.

Co s tím? Dočtete se v našem článku „Napuštění bazénu po zimě“.

Na podzim jsme bazén vypustili, teď na jaře dopustili a je celý zelený. Co dál?

Na podzim jsme bazén vypustili, teď na jaře dopustili a je celý zelený. Co dál?

Pokud jste bazén na jaře nevypustili zcela a jen dopustili vodu, budete se řas a zelené vody zbavovat dlouho, pravděpodobně i několik dnů. Nezbývá než vodu neustále upravovat (pH a Cl), často vyplachovat filtr, zelené řasy ze dna vysávat mimo filtraci a čekat, až se voda vyčistí.

Velmi zelenou vodu, která zůstala v bazénu přes zimu, doporučujeme na jaře zcela vypustit, vyčistit stěny a dno bazénu – zvláštní pozornost věnujte záhybům a spárám – a napustit čerstvou vodu. Pokud vám totiž voda přes zimu zezelená, vodu nikterak neušetříte. Vodu, kterou jste na jedné straně ušetřili prostým dopuštěním bazénu, na druhé straně vyplýtváte při doplňování bazénu v důsledku častého proplachování filtru. Navíc zbytečně utratíte spoustu peněz za chemii.

Pokud voda v bazénu zůstala prakticky čistá a dno je pokryté řasami, vodu opatrně dopusťte, aby se řasy zbytečně nezvířily, zprovozněte filtraci a následně řasy vysajte bazénovým vysavačem do odpadu. Poté proveďte úpravu pH, šokovou chloraci a pokračujte v údržbě bazénu běžným způsobem.

O odzimování bazénu si můžete přečíst v našem článku „Odzimování bazénu“.

Voda se nám barví domléčna. Co máme dělat?

Voda se nám barví domléčna. Co máme dělat?

Příčinou mléčného zákalu bývá počínající řasa, vysoká hodnota pH, nedostatečná filtrace vody, absence vločkovače, popřípadě i nadměrné používání vločkovače.

Co s tím?

  1. Nejprve je třeba stanovit příčinu problémů, takže jako první krok změřte pH vody pomocí vhodného testeru.
  2. Je-li hodnota vyšší než 7,6, snižte ji pomocí přípravku pH MÍNUS, ideálně na hodnotu 6,6–7,2.
  3. Nadávkujte vločkovač.
  4. Vodu nepřetržitě filtrujte a pravidelně vyplachujte filtr.
  5. Hrubé nečistoty, které se vysráží na dně bazénu, odstraňte vysavačem: nikoli do filtru, ale rovnou do odpadu.
  6. Je-li hodnota pH, zjištěná v rámci 1. kroku, v pořádku, zkontrolujte množství náplně ve filtru. Je-li v pořádku i náplň, je možné, že filtrujete příliš krátkou dobu. Prodlužte tedy dobu filtrace. Nám běží v horkých letních dnech filtrace nepřetržitě.
  7. Jestliže chyba není v náplni ani v době filtrace, zřejmě z důvodu úspor nepoužíváte vločkovač. Bez něj je však obtížné udržet vodu křišťálově čistou. Jde to, ale filtrační lože musí být dostatečně velké, náplň kvalitní a průtok správný (ani příliš nízký, ani zbytečně vysoký). Postupujte tedy dle pokynů v bodech 3 a 4.
  8. Pokud jste dodrželi všechny předchozí pokyny, včetně používání vločkovače, je možné, že jste vodu vločkovačem předávkovali. Pak si nezoufejte, problém časem odezní sám. Chcete-li proces urychlit, pravidelně proplachujte filtr, případně do bazénu vhoďte trochu nečistot (např. prachu), na které se může vločkovač navázat.

Venku se oteplilo a voda nám zezelenala. Jak se toho zbavit?

Venku se oteplilo a voda nám zezelenala. Jak se toho zbavit?

Zelené zbarvení vody (jindy než při napouštění; tam je příčinou zeleného nádechu vody přítomnost manganu) způsobuje růst řas.

Co s tím?

     
  1. Nedejte na knížecí rady a nepoužívejte modrou skalici: je toxická a měď, které skalice obsahuje 20 %, z bazénu narozdíl od chlóru nevyprchá. Voda, která je na pohled krásná, nemusí být nutně nezávadná.
  2. Zkontrolujte a případně upravte pH pomocí přípravků pH MÍNUS, nebo pH PLUS. K rychlému snížení pH můžete použít i kyselinu chlorovodíkovou (solnou, HCl), kterou lze zakoupit v každé drogerii za cenu přibližně 60 Kč/l. Dodržujte všechna bezpečnostní opatření!!! Nezapomeňte bazénovou vodu řádně promíchat síťkou nebo kartáčem: kyselina je těžší než voda, takže až do promíchání bude klesat ke dnu.
  3. Hodnotu pH udržujte na nižší hodnotě, ideálně okolo 6,7: zvýšíte tak účinnost chlóru a mírně kyselé prostředí je i vhodnější k údržbě vody (vhodnější oxidačně-redukční potenciál, ORP).
  4. Důkladně očistěte stěny a dno bazénu, aby řasy volně plavaly ve vodě a dezinfekce je mohla spolehlivě zničit. Pokud jste ke snížení pH použili kyselinu chlorovodíkovou (solnou), současně ji tak vmícháte do vody.
  5. Použijte přípravek Chlor ŠOK k šokovému zachlorování; případně můžete použít i roztok chlornanu sodného.
  6. Použijte správné množství polymerního algicidu. Algicidy na jiné bázi buď snižují účinnost chloru (kvartérní amoniové algicidy), případně jsou založeny na těžkých kovech, jejichž přítomnost v bazénové bývá nežádoucí.
  7. Vodu nepřetržitě filtrujte a filtr pravidelně vyplachujte.
  8. Neustále udržujte nadbytek chloru ve vodě, tj. dle potřeby opakujte šokovou chloraci.
  9. Zůstane-li voda po odeznění zelené barvy zkalená, opět zkontrolujte pH a případně použijte vločkovač.
Přečtěte si i náš článek „Zelená voda: jak se zbavit řasy v bazénu a jak jí nedovolit znovu růst“, ve kterém se dozvíte další podrobnosti.

Můžeme bazén ošetřovat Savem?

Můžeme bazén ošetřovat Savem?

Můžete. Tedy máte-li jen malý bazének s objemem vody do 5–8 m3. Je-li váš bazén větší a chcete používat Savo, pravděpodobně budete řešit některý z výše uvedených problémů.

Údržba bazénové vody Savem je navíc mimořádně nákladná. Pojďme chvíli počítat:
Jeden litr Sava obsahuje cca 7 g chlóru, takže při ceně Sava 33 Kč/litr vás 1 g chlóru vyjde na 4,71 Kč.
V jednom kilogramu chlór šoku se nachází cca 700 g chlóru, takže při ceně chlór šoku 198 Kč/kg vás 1 g chlóru vyjde na 0,28 Kč.

Savo je bezesporu vysoce kvalitní přípravek, ale patří do WC nebo na podlahu. Vynikající je i k dezinfekci studny, nicméně k dlouhodobé údržbě bazénové vody je naprosto nevhodný.

Proč?

Běžné Savo (a obdobné úklidové prostředky) neobsahuje UV stabilizátor (kyselinu kyanurovou) a pomalurozpustné složky, takže udržet s ním bazénovou vodu čistou je velmi náročné, a zejména drahé. V lepším případě se vám voda zkazí, v horším případě si ještě navíc přivodíte i nějaký ten zdravotní problém. Vzpomínám si, jak se začátkem 90. let šla manželka vykoupat k sousedovi, který bazén v rámci úspor ošetřoval výhradně Savem. Výsledkem byla sloupaná pokožka, podráždění očí a infekce kvasinkami.

Co se tedy stane, když do bazénu vyklopíte Savo? V podstatě provedete šokovou chloraci. Nic více, nic méně. Chlor totiž působením UV záření záhy vyprchá, takže po pár hodinách je již jeho koncentrace ve vodě opět nedostatečná. Měření prokázala, že i při koncentraci chlóru 3 mg/l (10násobek minimální hodnoty) ve vodě bez kyseliny kyanurové poklesne hodnota volného chlóru na 0 již po třech hodinách! Ponecháte-li bazén bez dalšího ošetření, voda se zanedlouho zazelená řasami.

Pokud se rozhodnete dávku Sava zvýšit, sice okamžitě zvýšíte koncentraci chloru, ale zase se nebudete moci nějaký čas koupat. Kdo si v krátkodobě přechlorované vodě zaplave, a ještě si navíc na sobě nechá nějakou dobu mokré plavky, přivodí si kožní a venerologické problémy, protože chlor spolehlivě zabíjí i přirozenou kožní a poševní mikroflóru. UV záření se navíc opět postará o pokles koncentrace chloru pod vhodnou hranici.

Při takto šokové údržbě bazénové vody se ještě ke všemu značně rozkolísá hodnota pH bazénové vody: účinnou složkou většiny chlorových přípravků, Savo nevyjímaje, je chlornan sodný (NaClO). Jeho pH 11 přirozeně zvyšuje pH vody, která má proto tendenci barvit se domléčna.

Chcete-li udržet bazénovou vodu čistou jako v reklamě, používejte přípravky, které jsou k tomu účelu určené. Pokud budete do bazénu lít dezinfekční přípravky pro domácnost, utratíte mnohonásobně více nejen za samotnou účinnou dezinfekční složku, ale současně se vám násobně zvýší i spotřeba dalších přípravků.

Všude čtu o pH? Proč je hodnota pH tolik důležitá?

Všude čtu o pH? Proč je hodnota pH tolik důležitá?

Správná hodnota pH (též vodíkový exponent) vody představuje základní předpoklad pro dlouhodobou udržitelnost čisté vody v bazénu. Při teplotě 25 °C má čistá voda pH 7.

Hodnotu pH bazénové vody udržujte nepřetržitě v rozmezí 6,8–7,2.

  • Většina bazénových přípravků funguje správně pouze v případě, má-li voda správnou hodnotu pH.
  • Příliš nízká hodnota pH způsobuje korozi kovových prvků v bazénu, rychlejší blednutí bazénového korpusu a podráždění očí.
  • Příliš vysoká hodnota pH dráždí oči a pokožku, při hodnotách nad pH 8 dochází k vylučování solí a vápníku. Voda se pak začne barvit domléčna a hrozí i usazování vodního kamene na stěnách bazénu, a zejména v technologickém zařízení (potrubí, filtr, tepelné čerpadlo).
  • Příliš vysoká hodnota pH způsobuje i gynekologické problémy – oslabuje poševní mikroflóru v jejím přirozeně kyselém prostředí.
  • Při hodnotě pH >7,8 dochází i k zintenzivnění charakteristického zápachu chloru: při pH >7,4 se rovnováha mezi jednotlivými formami chloru (kyselina chlorná, chlornanový aniont) začíná překlápět směrem k rychlejší tvorbě vázaného chlóru (mono-, di- a následně trichloraminů), takže koupání přestává být příjemné.
  • Mírně kyselá až neutrální voda se při používání chlórové dezinfekce udržuje mnohem lépe hygienická a má i vyšší (lepší) ORP.

Zkrátka a dobře, správná hodnota pH je při údržbě bazénové vody naprostý základ, od kterého se odvíjí vše ostatní.
Hodnotu pH proto pravidelně měřte vhodným testerem, za horkých dnů v každém případě denně, a včas upravujte pomocí přípravků pH PLUSpH MÍNUS. V opačném případě můžete do bazénu dávkovat plné kbelíky jiné chemie, ale voda nikdy nebude krásně čistá a vhodná ke koupání.

Čistíme bazén před sezónou. Stěny jsou pokryté bílou krupičkou, která nejde dolů. Co poradíte?

Čistíme bazén před sezónou. Stěny jsou pokryté bílou krupičkou, která nejde dolů. Co poradíte?

Jedná se o prachobyčejný vodní kámen (uhličitan vápenatý, CaCO3). Zřejmě jste v předchozí koupací sezóně nedostatečně sráželi hodnotu pH vody, nebo jste ji zapomněli snížit před zazimováním bazénu.

Co s tím?

Pokud si chcete řádně zadrhnout a posílit paže, můžete použít levnější variantu a odstranit vodní kámen octem a houbou.

Chcete-li účinnější postup, použijte roztok kyseliny chlorovodíkové (neboli solné, HCl). Kyselinu chlorovodíkovou zřeďte vodou v poměru 1 : 1, přesněji řečeno na koncentraci okolo 15 %. V běžné prodejní síti je HCl dostupná v koncentracích do 31 %
POZOR: vždy nalévejte kyselinu do vody, nikdy obráceně!!! Při práci používejte obličejový štít a ochranný oděv!!! Dbejte, abyste se nenadýchali případných výparů!!! Nikdy nepracujte sami, vždy mějte mimo bazén někoho, kdo může v případě potřeby přivolat pomoc!!!
Zředěný roztok nalijte do rozprašovače, postříkejte jím vodní kámen a poté spláchněte tlakovým čističem (tzv. „wapkou“).

Bezpečnější a současně i účinný postup představuje použití gelového odstraňovače usazenin Compactal.

Jako prevenci doporučujeme během sezóny pravidelně kontrolovat hodnotu pH, před vypuštěním bazénu na zimu pH vody snížit a použít zazimovač.

Proč máme problém udržet vodu čistou s chemií z hobbymarketu?

Proč máme problém udržet vodu čistou s chemií z hobbymarketu?

Hobbymarkety nabízejí v zásadě dva druhy bazénové chemie:

  • chemii české výroby,
  • čínskou chemii.

V prvním případě nebývá problém s kvalitou, ale s cenou: kvalitní bazénová chemie české nebo například německé výroby bývá často nákladná, ale funguje. Možností, jak snížit náklady na pořízení české chemie v hobbymarketu, je počkat na posezónní výprodeje, kdy se hobbymarketové ceny dostanou na lidštější úroveň.

V případě čínské chemie je to horší. Tato chemie se dováží v kontejnerech, ze kterých se vyloží jednotlivá balení, na která se v překladišti nalepí etikety dle zadání hobbymarketů. Není asi třeba nikterak zvlášť zdůrazňovat, že zde se hledí především na cenu a že kvalita jde stranou. Výrazně ředěné bývají například tekuté algicidy.

Ještě mnohem závažnější problém spočívá ve skutečnosti, že prodavači v hobbymarketech zpravidla nemají vůbec ponětí, co vlastně prodávají. V lepším případě absolvují interní fofrškolení, na jehož konci nejsou o nic moudřejší, než byli na začátku. S bohorovným klidem vám v blažené nevědomosti prodají přípravek, který může být pro váš konkrétní účel naprosto nevhodný. Není divu: bazénovou chemii, tj. vysoce specifickou kategorii produktů, vám prodává ten stejný člověk, který vám doporučí motorovou pilu, zahradní nábytek nebo krmivo pro psa. Pro prodavače v hobbymarketech je důležité především to, aby v daný den naplnili svoji stanovenou kvótu obratu.

V našem rodinném obchodě zakoupíte kvalitní chemii a získáte i doporučení k její aplikaci. Máte-li s vodou konkrétní problém, pomůžeme vám identifikovat jeho příčiny a navrhneme individuální řešení.


Tak ať to čvachtá!

Vytisknout E-mail