Zelená voda: jak se zbavit řasy v bazénu a jak jí nedovolit znovu růst

Znáte to: je horko, bazén je vytížený, děti řádí, ani dospělí se při koupání nedrží zkrátka. Ráno křišťálová voda se odpoledne mírně zkalí a druhý den ráno se nestačíte divit: z bazénu je rybníček Brčálník. V horkých letních dnech se chcete řasy zbavit co nejrychleji, ale ještě lepší je, když řase vůbec nedovolíte růst. Zde se dočtete, jak na to.

Jaké jsou druhy řas?

Řas existuje mnoho druhů, nás ale zajímají zejména tři z nich:

V tomto článku se budeme zabývat zelenými řasami, které jsou v našich bazénech nejčastější příčinou znečištění a zelenání vody.

Jak poznáte nebezpečí zezelenání vody?

Jestliže při koupání zjistíte, že stěny nebo dno bazénu jsou kluzké nebo slizké, jedná se o první příznak množení řas a je nejvyšší čas na preventivní zákrok. Na nic nečekejte, neotálejte, oželte půlden koupání a věnujte bazénu chvíli času. Necháte-li řasu dále množit, nevykoupete se mnohem déle. Vše o prevenci se dočtete na konci článku.

Máte zelenou vodu, takže co teď?

Namnožené řasy jsou vždy důsledkem zanedbané dezinfekce vody. Je tedy třeba přistoupit k šokové chloraci, ale ještě před ní provedeme několik dalších úkonů. Chcete-li se řas spolehlivě zbavit, dodržte níže uvedený postup přesně, do puntíku.

Co budete k zásahu potřebovat?


Takže, chutě do toho!

  1. Pokud se řasy drží pouze na dně, máte takřka vyhráno: vysajte je přímo do odpadu, ne přes filtr.
    Pokud na filtraci při vysávání zvolíte polohu „Filtrace“ nebo „Cirkulace“, vysáté řasy se vám vrátí zpět do bazénu. Nikoli však na dno, ale rozmíchané v celém objemu vody. Vždy vysávejte s pákou vícecestného ventilu v poloze „Odpad“ (angl. „Waste“).


  2. Vypláchněte filtr, dopusťte vodu a nepřetržitě filtrujte.


  3. Upravte hodnotu pH na 6,6–7,0.
    Máte-li v bazénu rozbujelou řasu, lze předpokládat, že pH vody bude vyšší. Při vysoké hodnotě pH dochází k rapidnímu snížení účinnosti chlóru, a proto je před zachlorováním bazénu třeba pH upravit na ideální hodnotu. Do té doby nemá naprosto žádný smysl dělat cokoli jiného.
    Související výrobky: pH– a pH+


  4. Pomocí síťky vyjměte z bazénu veškeré pevné nečistoty.
    Zabráníte tak chlóru, aby se vázal na nečistoty, které můžete odstranit mechanicky.
    Související výrobky: bazénová síťka a teleskopická tyč


  5. Tvrdým bazénovým kartáčem důkladně, silou vydrhněte stěny a dno bazénu.
    Tím jednak dostanete řasu do vody, jednak tím řasám narušíte buněčnou stěnu. Uvolnění řas od stěn i narušení její buněčné stěny usnadní práci chloru, který tak bude moci řasy účinněji zlikvidovat. Je opravdu důležité použít tvrdý bazénový kartáč, ne smeták, mop ani jiné náhražky. Pokud jste ke snížení pH použili kyselinu chlorovodíkovou, drhnutím současně promícháte vodu s kyselinou. To je rovněž důležité, protože kyselina je těžší než voda a v koncentrovaném stavu bude klesat ke dnu.
    Související výrobky: bazénový kartáč a teleskopická tyč


        • Chlor šok neboli granulát chlornanu vápenatého – velmi vhodný, avšak zvyšuje vápníkovou tvrdost vody a pH. Odměřenou dávku dle objemu bazénu nasypte pomalu do skimmeru nebo vyrovnávací nádrže bazénu a nechejte granulát plynule vtahovat do filtrace. Granulát můžete také předem rozpustit v kbelíku s vodou a nalít podél okrajů přímo do bazénu. Výhodou chlornanu vápenatého je i rychlý pokles hodnot chloru po šokové chloraci, takže se budete moci dříve koupat. Po aplikaci chlornanu vápenatého budete muset znovu zkontrolovat a upravit pH cca na 6,8.
        • Tekutý chlornan sodný – velmi vhodný i v případě tvrdé vody, ovšem zvyšuje pH ještě více než chlornan vápenatý. Odměřenou dávku dle objemu bazénu nalijte přímo do bazénu podél okrajů a vodu v bazénu dobře promíchejte například síťkou nebo pádlem. Případně vlijte do skimmeru a nechejte plynule vtahovat do filtrace. Po aplikaci chlornanu sodného budete muset znovu zkontrolovat a upravit pH na cca 6,8.
        • Chlor start – naprosto nevhodný, obsahuje dichlorisokyanurát sodný, který chlor sice stabilizuje, ale snižuje jeho okamžitou dostupnost k dezinfekci. Pokud již navíc v bazénu máte dostatek kyseliny kyanurové, například z rozpuštěných chlorových či multifunkčních tablet, může se šoková chlorace startovacími přípravky zcela minout účinkem a situaci ještě více zhoršit.
        • Používáte-li solinátor, zvyšte jeho výkon tak, aby se hladina volného chloru ve vodě zvýšila alespoň na 5–6 mg/l. Nezapomeňte dodat do vody požadované množství soli, jinak solinátor nebude mít z čeho vyrábět chlor. Pozor, solinátor rovněž zvyšuje pH.
        • Na jakou cílovou hodnotu budete chlorovat? To závisí jednak na úrovni kontaminace, jednak na tom, čím jste doposud vodu ošetřovali. Jestliže jste používali chlorové tablety, je vysoce pravděpodobné, že máte ve vodě vysokou koncentraci kyseliny kyanurové (CYA) neboli stabilizátoru chloru. Je-li CYA například 30 mg/l, pak potřebujete udržovat 2,25 mg/l chloru, abyste vodu měli vůbec dezinfikovanou. Je-li CYA 70 mg/l, budete při běžné údržbě potřebovat udržovat chlor na hodnotě 5,25 mg/l. Zde pomůže vodu buď vypustit, nebo použít přípravek CYAex (zařadíme do nabídky), protože s takovou koncentrací CYA by se šoková chlorace zřejmě minula účinkem. Při běžné hladině CYA okolo 20 mg/l pak budete potřebovat chlorovat alespoň na cílovou hodnotu fCl = 15 mg/l.Aplikujte šokovou chloraci. K jednotlivým přípravkům:
          Související výrobky: vhodný chlor šok a případně odstraňovač kyseliny kyanurové CYAex


  6. Můžete přidat polymerový algicid (cca 1,5 dcl / 10 m3).
    Ale jen polymerový, ne běžné dostupné algicidy založené na polymerních kvartérních amoniových solích (pozor, zde je sice také slovo „polymerní“, ale tuto skutečnost ignorujte; jakmile je ve složení amoniová sůl, takový algicid k likvidaci řas nepoužívejte). Takzvané „kvartérky“ vám při likvidaci řas nepomohou, spíše naopak (zvyšují chemickou spotřebu chloru, takže de facto působí proti šokové chloraci). Polymerový algicid (a znovu: ne kvartérku) nalijte v požadovaném množství pomalu přímo do skimmeru.
    Související výrobek: Algicid speciál


  7. V pravidelných intervalech vyplachujte filtr.


  8. Udržujte pH po celou dobu zásahu na hodnotě 6,6–7,0.
    Pamatujte, že šokovou chlorací se pH vody zřejmě zvýší, proto je třeba hodnotu pH opakovaně hlídat (často měřit) a na případné výkyvy okamžitě reagovat. Hodnotu pH proto při likvidaci řas měřte bezprostředně po aplikaci chloru a poté alespoň každé dvě hodiny.
    Související výrobky: pH– a pH+


  9. Udržujte šokovou dávku volného chloru po celou dobu zásahu, tj. dokud řasy zcela nezlikvidujete.
    Chlor, který jste do vody vpravili, bude sice řasu postupně ničit, ovšem bude tak vznikat neúčinný vázaný chlor a současně bude klesat hodnota volného chloru. Zjistíte-li pokles hodnoty volného chloru pod úroveň šokové chlorace, ihned opět přichlorujte. Zpočátku bude třeba přichlorovávat každou hodinu až dvě. Některé bazény dokáží „zbaštit“ šokovou dávku chloru během pouhých několika minut. Mějte proto po ruce dostatečnou zásobu chemie i měřicích činidel.
    Související výrobky: pH–pH+, chlor šok


  10. Jakmile se zbavíte zelené vody, bude bazén zřejmě zkalený domléčna.
    Na vině zákalu jsou mrtvé řasy. Pokud se zákalu nelze zbavit filtrací, použijte vločkovač dle pokynů výrobce. Vločkovač dávkujte raději v menších dávkách a častěji, než abyste použili velkou dávku najednou. Pamatujte, že předávkování vody vločkovačem může bílý zákal vody ještě zhoršit. Používáte-li ve filtraci australský (červený) zeolit, vločkovač nepoužívejte a nejprve se poraďte s dodavatelem zeolitu.
    Související výrobky: pH–pH+, vločkovač


  11. Případné nečistoty, které klesly na dno, vysajte bazénovým vysavačem rovnou do odpadu.
    Pamatujte, že pískový filtr je účinný na nečistoty větší než cca 40 µm, pokud je písek starší a obroušený, zachytí jen ještě větší nečistoty. Cokoli menšího filtrem projde a vrátí se vám do bazénu.
    Související výrobky: bazénový vysavač a teleskopická tyč


  12. Vyčkejte, až hodnota chloru poklesne na přijatelnou úroveň podle teploty vody, a můžete se koupat.

Tento postup je odzkoušený, prověřený a funguje. Zapomeňte na „babské“ rady typu použití modré skalice apod. Pokud chcete mít vodu nejen okometricky čistou, ale též hygienicky zabezpečenou, použijte výše uvedený postup.

Kdy a jak používat algicid?

Viz bod číslo 5 výše: pokud chcete chloru s likvidací řas pomoci, můžete přidat polymerový algicid. Ještě jednou upozorňujeme, že používat k likvidaci řas běžné algicidy založené na kvartérních amoniových solích je nesmysl. Tyto látky se používají k prevenci, avšak při likvidaci již rozbujelé řasy budou působit kontraproduktivně. Pokud byste tzv. „kvartérkami“ chtěli zlikvidovat rozbujelou řasu, museli byste použít takové množství přípravku, že byste bazén nadlouho přeměnili na bublinkovou koupel.

Zde je pro informaci přehled různých typů algicidů:

10 snadných kroků prevence růstu řas

Známé přísloví praví, že nemocem je lépe předcházet, než je léčit. Nejinak je tomu i u bazénové vody. Prevence je vždy časově i finančně výhodnější než odstraňování vzniklých problémů. Takže jak na prevenci růstu řas:

  1. Trvale udržujte hodnotu pH v rozmezí 6,8–7,2.
    Nižší hodnoty způsobují korozi kovových prvků a blednutí bazénu, vyšší hodnoty než 7,6 způsobují inkrustace vodním kamenem a naprosto zásadně snižují účinnost chlorové dezinfekce.


  2. Trvale udržujte hodnotu volného chloru v rozmezí 0,3–1 mg/l.
    Při vyšší teplotě vody (nad 32 °C) a velkém vytížení bazénu může hodnota volného chlóru činit i 1,0 mg/l. Tolik české normy. Normy v USA připouštějí i hodnotu 3 mg/l a v praxi je u domácího bazénu jakákoli hodnota do 3 mg/l v pořádku, samozřejmě s přihlédnutím k individuální snášenlivosti chloru.


  3. Odstraňujte případné nánosy vodního kamene.
    Vodní kámen (neboli uhličitan vápenatý) představuje kvalitní živnou půdu pro řasy. Udržováním vhodné hodnoty pH nedovolte vodnímu kameni růst. Pokud se již přeci jen vodní kámen někde usadil, odstraňte jej buď bazénovými prostředky nebo třeba octem. Cokoli bude lepší než nechat vodní kámen na místě.


  4. Každý den síťkou vyjměte hrubé nečistoty.
    Zabráníte tak chlóru, aby se vázal na nečistoty, které můžete odstranit mechanicky a které není třeba likvidovat chemicky.


  5. Jednou za čas preventivně odrhněte stěny a dno bazénu.
    Při nízkém vytížení bazénu stačí stěny a dno bazénu odrhnout jednou za pět dnů, při vysokém vytížení i obden. Použijte tvrdý bazénový kartáč, žádné smetáky ani mopy. Při drhnutí nám jde o to, abychom jednak řasu dostali do volného prostoru ve vodě, kde ji může chlor snáze zlikvidovat, a jednak abychom tvrdými štětinami kartáče narušili buněčnou stěnu řas, a tak chloru opět o něco usnadnili práci. Zvláštní pozornost a péči věnujte spojům, kde se stěna bazénu stýká s dnem. Nezapomeňte ani na bazénové schůdky – řasy se rády usazují třeba na spodní straně nášlapů, kde je snadno přehlédnete. Schůdky tedy pokud možno vytáhněte a řádně je očistěte a vydezinfikujte vně bazénu.


  6. Jednou za týden namočte do chlorového roztoku veškeré pomůcky, které používáte k čištění bazénu.
    Kartáč k čištění stěn a dna namočte alespoň na půl hodiny do chlorového roztoku. Taktéž hlavici bazénového vysavače. Použitým chlorovým roztokem poté vypláchněte i hadici bazénového vysavače. Hadici bazénového vysavače na obou stranách ucpěte a nechejte chlorový roztok chvíli působit.


  7. Před dopouštěním vody do bazénu nechejte vodní hadici chvíli odtéct.
    Zbavíte se tak řas, které rostou uvnitř hadice, když ji nepoužíváte. Tu část hadice, kterou ponoříte do bazénové vody, také zvenku řádně omyjte, abyste do bazénu zbytečně nevnášeli nečistoty. Snížíte tak spotřebu volného chloru.


  8. Před každým použitím bazénového vysavače nejprve propláchněte hadici důkladně čistou vodou.


  9. Pravidelně a dle vytíženosti bazénu proplachujte filtraci.
    Dobu, po kterou je denně puštěná filtrace, upravujte dle výkonu filtrace, teploty vody a vytíženosti bazénu. Jinak dlouho budete potřebovat filtrovat při teplotě vody 20 °C, kdy se takřka nikdo nekoupe, a jinou dobu nastavíte při teplotě vody 28 °C, kdy bazén bývá maximálně vytížený. Za horkých letních dnů a při velké vytíženosti bazénu filtrujte nepřetržitě. Úspora elektřiny při nevhodném odstavení filtrace se vám vrátí jako bumerang v podobě zvýšených nákladů na bazénovou chemii a starostí s vyčištěním vody.


  10. Nežli příště vstoupíte do bazénu, důkladně se osprchujte v plavkách.
    Plavky mohou od předchozího koupání obsahovat spóry řas, které si bez předchozí sprchy zanesete do bazénu. Při sprchování ze sebe také smyjete pot, na který by se navázal chlor, a o vázaném chloru již z předchozích článků víme, že jen páchne, nedezinfikuje a je zdravotně závadný. Ze stejného důvodu nedovolte zejména dětem, aby do bazénu močily. Malé děti vybavte koupacími plenkami.

Dodržíte-li tyto pokyny, voda by vám již nikdy neměla zezelenat. Věnujte svému bazénu denně pouhých několik minut péče a bazén se vám odvděčí čistou, hygienicky zabezpečenou vodou a hospodárným provozem s rozumnou spotřebou bazénové chemie. Jestliže si nevíte rady s údržbou vody nebo odstraněním řas, napište nám. Rádi vám poradíme a v okolí Vranova nad Dyjí vám ochotně pomůžeme nejen radou, ale i činem.


Tak ať to čvachtá!

 

Vytisknout